Головна » 2016 » Листопад » 23 » ЗЕМЕЛЬНИЙ НЕСПОКІЙ НОВГОРОД-СІВЕРЩИНИ
21:07
ЗЕМЕЛЬНИЙ НЕСПОКІЙ НОВГОРОД-СІВЕРЩИНИ

              Земельний неспокій Новгород-Сіверщини


           Так трапилось, що Новгород-Сіверщині і 25 років не вистачило, щоб впоратися з проблемою економічної відсталості. А найпотужніший природний потенціал з благословенною землею, покладами будівельної сировини, паливних ресурсів, лісами та неперевершеної краси заливними луками - не знайшов місця у жодній серйозній економічній програмі. Не дав «революційного прориву» і аграрний сегмент. Новиною стало хіба що сезонне гуркотіння на ланах іноземної техніки від «прибульців»-агрохолдингів. В іншому ж, тут час завмер. І тільки з десяток місцевих сільськогосподарських товариств, успадкувавших надбання совєцьких колгоспів та жменька фермерів ще сподіваються вистояти у двобої з непередбачуваною державною політикою у тій царині, де виробляються головні продукти життєдіяльності людини.
                                                                     Фермерство
       Скільки б не велось балачок про перспективу успішного у цивілізованому світі фермерства, відповідний спосіб господарювання у Новгород-Сіверському Подесенні поки не в авторитеті. А 6 діючих фермерських господарств з кількома приватними підприємцями – наочне свідчення нереалізованих можливостей. У користуванні фермерів на Подесенні перебуває більше 100 га земель та утримується понад 60 голів великої рогатої худоби. Є господарство з більш ніж 50 головами свиней, ще одне - опікується 40 головами ВРХ, а один з фермерів навіть ферму будує! От тільки на тлі мажорних інформацій перспектива з фермерським рухом у масштабах району всеодно виглядає сумною. Не чули давненько у цім краю і про нових кандидатів на самостійне господарювання! Та й«старожили» фермерського руху не квапляться з розбудовою набутого. А останнім часом навіть з’явилися ознаки занепаду. Скорочуються площі орендованої землі. Кажуть, що занадто тисне збільшення орендної плати за землю та кількаразове зростання земельного податку! В той же час і за напруженої ситуації в аграрній політиці держави серед фермерів Північної Сіверщини залишаються приклади сміливості та впертості у торуванні дороги до позитивних результатів! Як ось господар із села Юхнова Горбівської сільради, за кілька кілометрів від районного центру. Очільник господарства «Істок» Віталій Сторчак. Йому 53 роки.

Разом з ровесницею - дружиною Іриною пан Віталій може називатися «піонером» нової сільськогосподарської приватної справи на Новгород-Сіверщині. Їхня оселя на в’їзді у старовинне село. Поруч з добротним двоповерховим будинком - господарські споруди. Великий навіс, далі - кілька одиниць сільськогосподарської техніки. Дім, в якому мешкає родина, привертає увагу кожного, хто опинився у цім краю. Бо зведене за «балтійським» проектом обійстя Сторчаків залишається і через 20 років не схожим на інші! Розбудовуючи з батьками та дружиною обійстя на початку 90-х, пан Віталій прагнув не тільки створити затишний родинний куточок, а й подати приклад молодим односельцям. Як альтернативу скигленню земляків над труднощами, які починались внаслідок руйнації колгоспного життя. А то й просто дати можливість повірити, що молода родина, яка повернулась в Україну з облаштованого передмістя Риги, бажає закріпитися на рідній землі. «Хотілось на Батьківщину, яка робила перші кроки самостійної ходи. Осів на землі дідів-прадідів та свіжої української природи. Так і повернулися», - підсумовує про причину прибуття до села Віктор Володимирович. На жаль, про місцеве фермерство чиновники ведуть розмову не впевнено. Оскільки нічим серйозним за 20 років не змогли їм допомогти. Звичайно, розповідають, що у відповідності до можливостей Обласного фонду підтримки фермерів, окремі господарі скористалися кредитом на посівну кампанію, будівництво, купівлю сільськогосподарської техніки… Але, всеодно з позитивом не густо.
                          Молоко знецінене, а тваринництво - занедбане
         Щовесни, коли на річні «сходи» у селах збираються громади, гнів селян спалахує на темі низьких закупівельних цін на молочну продукцію. І народ всім миром висуває претензії до влади. Влада ж, традиційно, «киває» на «монополістів-молочників»! Мовляв, це вони створюють проблеми, які здолати чиновникам не під силу.
    І хоча низькі закупівельні ціни на сільгосппродукцію не новина, Новгород-Сіверщина, не відчувши за чверть століття сучасних технологічних впроваджень у тваринництві, приречена залишатися у безпорадному стані. Звичайно, є кілька виробників, які зрозуміли виклики ринку новітнього часу, інвестуючи власні кошти скористались кредитами. Натомість статистика свідчить про справжню трагедію сучасного тваринництва Новгород-Сіверщини. Мовою цифр вона вимальовує шлях району до «провалля»впродовж останніх 25 років. Починаючи від 1990 року, коли на деснянських луках ще випасалось до 64 400 голів великої рогатої худоби і - до трагічного підсумку 2016 року, коли у стійлах залишалось 3664 «годувальниці»!!!
                               Від колгоспної руїни до земельного хаосу
     Нові напрямки господарювання у найпівнічнішому краї Сіверщини просуваються повільно. Бо на заваді вже давненько тут постава «узаконений» безлад із використанням земель сільськогосподарського призначення. Він має історію від часу руйнації совєцьких колгоспів, коли непатріотична та лінива влада шукала шляхи до особистого збагачення. У підсумку - майно розікрали, а землею заволоділи агрохолдінги, дарувавши вчорашнім колгоспникам «головний біль» на десятиліття вперед. 


          Сьогодні тривожною темою сільськогосподарської перспективи району на тлі низки жорстоких викликів переймається перший заступник голови РДА Руслан Веремієнко. Він, як головний куратор аграрного сегменту району каже, що  є потреба  негайного наведення ладу на землях сільськогосподарського призначення. «Дуже важливо, - наголосив держслужбовець, - щонайскоріше визначитися з користуванням тисячами(!) гектарів сільськогосподарських земель на «невитребуваних паях» та перейти до законного(!) використання фонду сільськогосподарських земель району».           Доречі, посилаючись на компетентні джерела, можемо стверджувати, що земель відповідної категорії у Новгород-Сіверському районі не менше 16 тисяч гектарів! А це - мало не третя частина з тих, що розпайовувалися!? «Більше 20 років, - продовжує пан Веремієнко, - зовсім не по-господарськи розгортаються події в аграрному секторі району у площині використання згаданої категорії земель орендарями, які прийшли сюди у 90-ті-2000-ні роки. Ці землі наразі або «гуляють», порослі будяками чи деревами, або «працюють» на конкретних людей, обходячи Закон у частині сплачування за користування ними. Ми поставили за необхідність обрахування невитребуваних паїв, а це – тисячі гектарів(!!!), у межах кожної сільської ради. На жаль, детальна картографічна інформація виявилась відсутньою навіть у сільських радах! Натомість вдалось зрозуміти, що мало не всі суб’єкти господарювання на «невитребуваних паях», навчилися впродовж років «збивати мзду»!
                                                    Бій за землю "без правил"
       Прикладом складної ситуації з земельними справами у найпівнічнішому районі України може слугувати конфлікт одного із суб’єктів господарювання Новгород-Сіверщини з керівництвом РДА. Коли  напружені стосунки між сторонами вже стали подавати ознаки  «великої війни».  Місцевий люд каже, що вже й народні депутати України проінформовані про земельну суперечку. Начебто, особисто народний депутат України Олег Ляшко відреагував запитом до керівництва РДА на факт протистояння, яке запалилося після зіткнення інтересів двох суб’єктів господарювання: кооперативу «Блистівський» та ТОВ «Олкар», які мали бажання отримати 250 гектарів землі на території Блистівської сільської ради з тих кількох сотень гектарів, що значаться як «невитребувані паї»!? За словами речника РДА Руслана Веремієнко, - « наміри орендувати 250 га землі першим засвідчило ТОВ «Олкар». А за кілька днів подібне бажання на ті ж гектари виникло у блистівчан.»
    Натомість, інше бачення проблеми у керівника кооператива «Блистівський» Юхима Терешенка. Причину кількамісячної суперечки він пов’язує з «принциповим небажанням голови( віднедавна –вже колишньої) Новгород-Сіверської РДА Олени Мовчан усвідомити важливість сприяння місцевому сільськогосподарському виробнику. Адже, керівники «Блистівського» звертались з проханням «віддати» 250 гектарів. На жаль, раніше не квапились з оформленням «невитребуваних» паїв!? Натомість, після розбірки в адміністраціі на засіданні конфліктної комісії, на якій, за словами пана Терешенка, більшість членів підтримали їхню сторону(!), тому, що кооператив є рідним, місцевим підприємством, яке надає десяткам селян робочі місця, своєчасно платить зарплатню, допомагає школі, будинку культури, є одним із кількох у районі господарств, де не знищено тваринництво, де по-людськи ставляться до землі, щорічно вносячи сотні тон органічних добрив - у РДА чомусь відвернулися від «своїх» і захотіли «розділити навпіл», запропонувавши кожній стороні по 125 гектарів!?»
        Позиція ж керівництва Новгород-Сіверської РДА виявилась не на боці блистівчан. Воно дало зрозуміти, що налаштовано діяти без емоцій. Спочатку, аж до обговорення на комісії, займало сторону ТОВ «Олкар», а у підсумку - оголосили «соломонове рішення» від голови РДА!? Як пояснив перший заступник голови РДА, - «вчиняємо за законом, який зобов’язує розглядати звернення у порядку їх надходження. Тож, після вивчення всіх відомостей про ТОВ «Олкар», яке подало заяву, і ухвалили рішення. Тим більше, що названу структуру ми вже знаємо. Вони мають більше 100га землі у районі. Засівають картоплею. Мають наміри розширювати площі на Новгород-Сіверщині», - пояснив мотивацію РДА при ухваленні рішення заступник голови Руслан Веремієнко. Разом з тим, про нестихаючу напругу  навколо цієї теми на землі Сіверській і про  велике обурення місцевої громади стосовно дій районної влади у ставленні до місцевого виробника-кооперативу «Блистівській» розповіла кілька тижнів тому обласна газета «Чернігівщина». Здається, питань назріло чимало. От тільки один Господь лишень знає-які будуть відповіді і чи прийде на Подесення, після 25 років РУЇНИ на сільськогосподарських землях-пристойне господарювання, за якого  відносини між виробником , державою та людиною стануть такими, як у державах  цивілізованого  світу.

                                                          Замість епілогу
            А  від правового хаосу у відносинах на сільськогосподарських землях у Новгород-Сіверщині втомилися всі. Звичайно, кожен по-своєму. Хоча процес боротьби за «закон та справедливість» тільки розпочинається. І наразі важко прогнозувати, якими виявляться її підсумки!? Хоча вже сьогодні зрозумілим є те, що далі подібне тривати не може. І що «кабінетна» риторика місцевих вождів про «важливість змін» як і гострі меседжі окремих депутатів - мають поступитися рішучим діям виконавчої влади, а за потреби і правоохоронних структур у забезпеченні виконання на теренах району Законів України. Бо інакше - неминуча криза у владі, вихід з якої навряд чи відбудеться на рівні риторичних зауважень вищестоящих обласних очільників!?

Категорія: Політика | Переглядів: 301 | Додав: Valery | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar