Головна » 2016 » Грудень » 2 » ВІДДАЙМО БОРГ ІВАНОВІ МАЗЕПІ!
21:55
ВІДДАЙМО БОРГ ІВАНОВІ МАЗЕПІ!

                      Віддаймо борг Іванові Мазепі!


        Не так давно у Новгороді-Сіверському на виконання Закону про декомунізацію пройшла «зачистка» вулиць. Зі стародавніх теренів геть пішли назви, які несли імена тоталітарних вождів, представників комуно-совецької доби тощо. Звичайно, що залишилось ще кілька назв від людських імен та «брендових» символів. Навіть з брехливим забарвленням, накшталт «Панфілівців»!? Як і зовсім недоречна «Леваневського»?!
          Знаємо, яким складним, досить незрозумілим на перший погляд та суперечливим виявився процес позбавлення міста від головного об'єкту, символізуючого найнегативнішу енергетику та породившого стільки проблем та негараздів на рідній землі - ідола «вождя». Не просто закінчилась історія і з вулицями, які в силу специфічного складу так званої комісії з декомунізації при міській раді, що розпочинала діяльність ще за попереднього скликання, яка як не прикро, але не відобразила УКРАЇНСЬКОГО обличчя Новгорода-Сіверського. Людям, що «взялися за гуж», не вистачило не тільки історичних знань, а й національної свідомості та сміливості, щоб за прикладом багатьох відомих міст, навіть сусідньої геть зросійщеної Шостки, раз і назавжди втілити в назвах УКРАЇНСЬКИЙ (і тільки!!!) чинник. Пішли шляхом пристосування більшості вулиць під назви храмів, які колись існували в місті, пристосуванням до таких собі "нейтральних", накшталт «Ладійна» та увічнення прізвищ діячів, хоч і знаних, але зовсім не претендуючих на "радикальне" оновлення топонімічної ситуації на карті Новгорода-Сіверського.
         Разом з тим, позитивним моментом стала ліквідація імен Леніна, Маркса, Петровського, Революції, Фрунзе, Ворошилова, Щорса... Додала сподівань на краще й поява вулиці Героїв Крут - замість «м'ясника-живодера» Жукова! На жаль, великою неприпустимою помилкою стала відсутність у місті заслуговуючих на увічнення УКРАЇНСЬКИХ назв. До речі, з цього сумного приводу автор цих рядків за останні півтора роки щодо реалізації згаданого доленосного Закону України неодноразово висловлювався з критикою всіх задіяних у бюрократичних «декомунізаторських» структурах осіб Новгород-Сіверської міськради! І тут, не варто навіть ображатися чи шукати виправдання, оскільки не знайшлось місця жодному ГЕТЬМАНУ, ГЕРОЮ НАЦІОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНИХ ЗМАГАНЬ 1917-1991 років, датам вікопам'ятних подій тощо. Прикро, але й мабуть не без впливу перестороги окремих обранців, які залишаються під тиском ідей «рускава міра» та мрії про «брацтво с расією», залишилась тема московсько-української війни, загиблих Героїв та Революціі Гідності 2013-2014 років.
      Не випадково, розглядаючи помилки та відверті «провали» у контексті заходів з декомунізації, які не додають успішності та сподівань на перспективу місту, вже сьогодні варто виправляти «гріхи» та упущене. Тож можу зауважити, що у Новгорода-Сіверського за кілька років - справді велике свято! Свято поваги, успіху, а не підтанцьовок московитам, як це тривало останні роки до Революції. Та, власне, від 1991 року, Новгород-Сіверський нічого без Московії не вирішував! Наразі ж йдеться про подію в історії міста, яку навіть найзапекліші прихильники «збереження вчорашнього совецького дня» діячі не зможуть не помітити чи приховати!
      Йдеться про 2020 рік, коли виповниться 400 років від часу надання місту Новгороду-Сіверському Магдебурзького права, в отриманні якого ми виявилися першими на Лівобережній Україні. Подія - непересічна. І до того ж - зовсім не схожа на започатковане з подачі Московії, щорічне відзначення так званого міждержавного свята "Нетлінне Слово"!?
       Святкувати маємо достойно, оскільки місто Магдебурзького права - це справжній символ утвердження на цій землі, від 1620-го, поваги до УКРАЇНСЬКОГО міста на теренах Середньовічної Європи! Так, тієї Європи, котра вже втомилась від дикунської Московії, її злості, бряцання зброєю та тупістю меседжів високопосадовців на голови світової громадськості.
                                       В якості покаяння та

                              повернення до джерел правди


     Отож міркуючи про наші недопрацювання, а іноді й умисну неповагу до яскравих історичних постатей та героїчних сторінок історії Руси-України, від імені національно-свідомої частини громади міста, котра знає мене як політика, педагога, дослідника історії Сіверського краю та журналіста звертаюсь до голови міста Новгорода-Сіверського Олега Бондаренка з проханням ініціювати на сесії ради перейменувати вулицю Вокзальну на вулицю імені Івана Мазепи! Гетьмана-державника, який став для Новгорода-Сіверського найщедрішим меценатом, благодійником та турботливим батьком. Адже від Івана Мазепи Новгород-Сіверщина отримала чимало допомоги. Спасо-Преображенський монастир, його настоятелі, будівничі, архітектори… На кошти Гетьмана будувалися храми, відкрито було десятки шкіл у селах… Одних тільки Універсалів, які стосувалися різних сторін життя Новгород-Сіверщини, гетьман підписав не менше десятка! Натомість, нам не завжди вдавалось бути гідними синами Івана Мазепи. Як от з анафемою, яку на адресу Гетьмана оголосив у Глухові новгород-сіверський протопоп Афанасій Заруцький!? Словом, настав час змінити ситуацію.
     Звичайно, що за нормального духовного розкладу, свідомого ставлення громадських інституцій до вітчизняної історії, ім’я Івана Мазепи мала б отримати вулиця, яка називається Губернською, яка зберегла, на жаль імперську назву!? Але, як кажуть, сталося те, що сталося. Натомість вулиця, яку пропонуємо нарікти іменем гетьмана Івана Мазепи, може бути зовсім безпроблемно перейменована - це «Вокзальна». Такий варіянт стане справжнім поштовхом до втілення ідеї відкриття міста по-новому! Міста УКРАЇНСЬКОГО! Вона першою зустрічатиме всіх, хто їде від обласного центру та столиці України. Далі  - вона виходитиме на вулицю Шевченка, котра, передавши повноваження вулиці Івана Богуна, поведе подорожуючого до Козацьких святинь на північні околиці міста Магдебурзького права!
      Здається, ми не маємо права цього разу схибити перед об’єктивною необхідністю щедро сплатити борги славному Гетьману, добровільно повернувшись на шлях історичної Правди! І дуже добре, щоб на сей раз Новгород-Сіверський був попереду! Пам’ятаймо про таке, адже ми - УКРАЇНЦІ!

 

Категорія: Життя мого міста | Переглядів: 302 | Додав: Valery | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar