Головна » 2017 » Листопад » 9 » Учасникам правозахисного українського руху присвячується
21:55
Учасникам правозахисного українського руху присвячується

Учасникам правозахисного

українського руху присвячується

     Здається, не так давно ми були учасниками відкриття виставки світлин «Новгород-Сіверський у роки окупації 1941-1943 років», яку справедливо назвали «проривом» на шляху до прочитання історії Новгород-Сіверщини «по новому»! А тут провідна і найповажніша дослідницька установа району Історико-культурний музей-заповідник «Слово о полку Ігоревім» знову дарує новий проект «В’язні сумління. Український правозахисний рух 1970-1980-х років».
     Тепер у виставковій залі «Покоїв настоятеля», де розташована культурно-дослідницька установа, кількаметровий простір зі стендів із сотнями репродукцій світлин знайомитиме відвідувачів із уславленою сторінкою вітчизняної історії - спротивом українців тоталітарному комуністичному режимові. Се духовне богатство прибуло у найпівнічніший район України за сприяння голови Ассоціації українських банків, відомого громадського діяча Олександра Сугоняки зі столиці України. Новгород-Сіверській громаді його надав Музей шістдесятництва.
   
 Всі бажаючі новгород-сіверці і гості міста мали змогу впродовж двох годин наживо поспілкуватися не тільки з безпосередніми учасниками правозахисного руху та їхніми рідними, їх очікували приємні розмови з сумлінними збирачами, хранителями та популяризаторами інформації про вікопам’ятні події вітчизняного життєпису. За словами голови міста Олега Бондаренка, навіть неформальне спілкування з тільки-но прибувшими до Новгорода-Сіверського гостями «вразило глибиною та інформаційною складовою почутого про події, носіями якої ще залишаються справжні українські патріоти - учасники правозахисного руху 60-80-х років.» Невипадково, вітаючи поважних гостей, міський голова, відзначаючи успішну працю науковців музейної інституції Новгород-Сіверщини щодо організації відповідних заходів, які стають вже традиційними і підносять авторитет колективу, зауважив на необхідність активного залучення до відвідин виставки вчителями та учнями загальноосвітніх шкіл. Слова поваги засвідчила і заступниця голови районної виконавчої влади з гуманітарних питань Неля Чугаєва.
     Здається, захід є своєчасним не тільки завдяки вдалим співпадінням із подією календаря - днем народження 9 листопада 1976 року Української громадської групи сприяння виконанню Гельсінських угод, а й знаменним і для Сіверського краю. Оскільки на Чернігівщині народився один із Великих сучасників - легендарний Левко Лук’яненко! До речі, цього велетня української історії 20-21 ст. не раз згадували гості у своїх промовах на презентації виставки.
   
Микола Горбаль - літератор, політик, громадський діяч, депутат парламенту II скликання – в’язень совісті повідав аудиторії гуманітаріїв найпівнічнішого українського містечка низку історій з життя політичних в’язнів, яких ненавиділа та боялась совіцька влада і, які були у повазі серед сотень тисяч ув’язнених комуністичних таборів Союзу.
     У репродукціях архівних світлин виставки знаходимо відповіді на одне з найсуттєвiших питань Української Історії - чому з найважчих часів тисячолітнього життєпису наше плем’я, у підсумку, виходило переможцем і чому Господь відкривав нам шлях до успіху. Да тому, що українці ніколи не шукали «доброго» царя, а прагнули волі, демократії, поваги до людини! В усякому разі істинних жертовців, усвідомлюючих, що тільки вільна людина, а не раб може здолати Темряву - не бракувало. 
 «Я щасливий, - сказав Олександр Сугоняко, анонсуючи ідеї проекту на Новгород-Сіверській землі, що особисто був знайомий з людьми, обличчя яких представлені на світлинах виставки. Ці люди самостійно думали, самостійно писали вірші, музику… А це - каралось. Дякуючи їхній правді світ дізнавався, що Україна є. І ось, самостійна Україна може постати тільки з таких людей. Вільних! Такими були «шістдесятники», ті, що боролися у 70-80-ті. Такими маємо бути і ми. Маємо продовжувати те, що вони робили. Ставати вільними, діяти, як вільни люди.»
   
 А голова Всеукраїнського товариства політичних в’язнів та репресованих Орина Сокульська повідала кілька цікавих та легендарних історій з життя тих борців за правду, за гідність та за право бути вільними у вільній державі, чиї життєписи зачепили й особисте родинне життя. Адже її чоловік Іван Сокульський, якому сьогодні було б 77 років, на думку одного з дослідників – Володимира Платонова, може вважатися «патріотом, одним із лицарів незалежності України, ім’я якого стало символом мужності і свободи». Відомо, що як і кожному ув’язненому у совецьких концтаборах та тюрмах на ту пору, страшна та чужинська комуністична влада, прагнула надати кримiнального забарвлення, «навішуючи» різні звинувачення. На що сам молодий патріот найчастіше відповідав «Нема у мене ніякого криміналу. Любити свій край не є злочин!»
   
 Олена Лодзинська - завідувачка Музею шістдесятництва (м.Київ) розповіла про функціонування одного з найкреативніших музейних закладів нашої держави. Дійсно, як кажуть не кількісним складом експонатів стають знаменними та поважними музейні установи. Хоча у цій установі, здається і з кількісною складовою не погано. Разом iз тим, за змістом представленого у вигляді фотоекспозицій від імені Музею шістдесятництва у Новгороді-Сіверському довело, що установа робить добру справу, збираючи та популяризуючи найцінніший скарб УКРАЇНИ - її духовну складову! Все те, що впродовж століть нагaняло небувалий страх на ворогів, що примушувало без сну та відпочинку кожного тирана різних імперій дивитися у сторону народу, який умів народжувати та плекати високий дух вічної переможної сили. Таких синів та дочок - розумних, мудрих, сміливих та патріотичних репрезентував великій українській громаді і правозахисний рух 60-80-х років! Отож, про них – полум’яних борців за Волю, Гідність, за Правду - і розповідатиме виставка «В’язні сумління. Український правозахисний рух 1970-1980-х років» у Новгород-Сіверському історико-культурному заповіднику «Словa о полку Ігоревім».

 

Категорія: Життя мого міста | Переглядів: 140 | Додав: Valery | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar