Головна » 2018 » Лютий » 18 » Реліквія
12:10
Реліквія

Реліквія

Кілька теплих рядків хочу присвятити (і не дивуйся, мій шановний читаче!) швейній машині. Сей агрегат у нашій оселі зберігається 90 років. Він діючий. Мало того, вважається не тільки раритетним артефактом, дякуючи поважному віку, а й сімейною реліквією.

Швейну машинку далекого 1928 року подарував моїй бабусі Проні старший брат Денис Артемович Іваненко - науковець-ботанік, який викладав у Лісному технікумі у Сапожковому хуторі поблизу містечка Орлівки, що за 45 верст від повітового Новгорода-Сіверського. Дарунок придбав у Києві у представництві «Госшвеймашина», на що вказує відповідний документ про купівлю, і привіз його у с. Горбів на уродини сестри.

(На світлині: стоять - Денис Іваненко - брат, Харитина Іваненко - сестра; сидять - Степан Іваненко - брат, Марія Єгорівна - мати, Артем Тихонович - батько, Проня  Іваненко - моя бабуся. Знімка 1912 року)

Минули роки… У 48- річному віці автор щедрого дарунка, прийнявши розстрільну кулю від комуністичних виродків горезвісної «трійки» 9 травня 1938 року в Чернігові за нахабним звинуваченням за ст. 54-10 ч.1 КК УСРР полишив сей світ. Загинув у розквіті наукового таланту як вчений Глухівського вчительського інституту.

При арешті більшовицькі зайди «до нитки» і з задоволенням вичистили все добро з невеличких кімнат помешкання Дениса Артемовича у Глухові. Хоча головним «багатством» цієї високоосвіченої та шляхетної людини, за словами моєї матері, були…квіти! Так, кімнатні квіти, яких у малесенькій квартирі знаного глухівчанина було не менше 100 вазонів, і які у купі з науковими працями, особистими речами після суду, ухвалившого вирок 23 квітня 1938 року, перейшли у власність узаконених державою бандитів! Відтоді, у рідних на згадку про Дениса Артемовича і залишилось лишень те, що було даровано. Бо ці «сучі пси» - вірні захисники комунізму, навіть особисту справу діда-науковця інституту, за словами дослідників, які працювали у Харківському архіві, сильно порізали!

А на селі у пору 20—30-х років годі й мріяти було про такий дарунок. Отож і заздрили 26-річній Проні Артемівні подруги! Особливо ті жінки, що були зайняті з бабусею у виставах аматорського волосного театру у с.Рикові. Час же був страшенно важкий! «Тиснув» занепад буденного життя. І, перш за все, коли йшлось про елементарні вжиткові речі та одяг для родини. А в квітні того ж таки 1928 у родині з’явилась на світ друга дитина - моя мама Уляна. І, як кажуть, вже й сам Бог велів молодій господарці швидко опанувати практику швачки. А далі - все пішло-поїхало. В усякому разі з-під її рук вийшли зручні сорочки, кофтинки, штанці для синів, сукні для дівчат тощо. Навчилась сама, а по життю вміння швачок успадкували і дві дочки - Уляна та Ольга.

Моя мати відзначалась природним хистом до швейної справи. Вже першої мирної осені 1943 року шила необхідне вбрання не тільки собі, а й всій родині, у якій після війни вдова залишилась з 4-ма дітлахами. Отож, старша дочка Уляна достойно «обшивала» всіх.

А наявність машинки та набута майстерність допомогли родині вистояти у голодні та передвоєнні 20- 30-ті, обмінюючи «швацький товар» на потрібні вироби та продукти. А з 40-х вже моя мама перебрала на себе обов’язки вдягати родину. І все це вдавалось завдяки гарному дарунку брата Дениса сестриці Проні далекого 1928 року!

Минули часи. До моря спливло чимало води з Десни, на чудовому березі якої знаходиться обійстя моїх дідів по материнській лінії. І оскільки історія наша продовжується не тільки завдяки живим носіям, а й артефактам, котрі за наявності знань можуть пристойно доповнити будь-яку розповідь про минуле, надійним джерелом у цій справі для нас і є швейна машинка. Так, той дарунок, який щедрий брат Денис зробив своїй сестриці Проні на уродини 90 років тому. Ось так буває! Тож, мабуть, за будь-яких обставин сумлінно вивчати історію свого роду та з повагою ставитись до успадкованих від рідних та близьких пам’ятних речей. Памятаймо про таке, адже ми - українці!

Категорія: Люди | Переглядів: 170 | Додав: Valery | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar