Головна » 2016 » Червень » 18 » НЕ "СЛОВОМ..." ЄДИНИМ!
08:01
НЕ "СЛОВОМ..." ЄДИНИМ!

                    Не «Словом» єдиним!


У Новгороді-Сіверському нещодавно відшуміло чергове свято. «Нетлінне «Слово». Такою була його назва. Бачила публіка представників і з області: як майстрів мистецтва, так і чиновників. Захід позиціонується з літературною пам’яткою 12 століття - «Словом о полку Ігоревім». Прикро тільки, що сценаристи 2010 року, започатковуючи перше дійство, нав’язане московськими представниками «руського міру», так і не пішли шляхом винайдення креативу, який би відзеркалював справжній образ міста з 1000-літньою історією.
Тому, в шостий раз, все нагадувало «накатану доріжку» з совково-показушною картинкою та концентрацією уваги пересічного глядача на сюжеті з традиційним механізмом: виставки виробів майстрів декоративно-вжиткового мистецтва, розпродаж наїдків з торговельних точок та великий концерт артистів Чернігова з додаванням місцевих аматорів.
В той же час - жодного(!) заходу наукового, історичного та краєзнавчого. Хоча, коли йти дорогою правди і поглянути на «Нетлінне «Слово», як на частину науково-просвітницької роботи, визначеної у щорічних планах діяльності Новгород-Сіверського історико-культурного музею-заповідника «Слово о полку Ігоревім», то варто сказати – не треба було нічого перевертати догори дригом. Нехай би здійснювали свою задумку фахівці-музейники. На жаль! Нічого історичного, наукового та просвітницького знайти не вдалося. Хіба що музею залишилось тільки відкрити виставку художника з сіверським корінням на тему сюжетів часів раннього Середньовіччя у залі заповідника. А на «інтелектуальне», накшталт наукового форуму, конференції, чи «круглого столу», як завжди, мабуть не вистачило коштів?
Разом з тим, не варто оминати гарну «фішку» від місцевих бібліотекарів. Вони вже кілька років впроваджують щорічні літературні читання, які відбуваються на схилі правого берега Десни біля пам’ятника Єфросінії Ярославовні - дружини головного героя «Слова о полку Ігоревім».


Тож і недільний ранок 5 червня відкрився колоритною поезією, зачинаючи гарний настрій у душах відвідувачів. Звичайно, гурт учасників не став вельми широким, як і коло глядачів. Одначе, якраз тут, де гуртуються кілька десятків шанувальників поетичної Музи, знаходиш щось тепле, високе, душевне, яке не дає забути, що у цей день влада закликає публіку міста СВЯТКУВАТИ!?
А взагалі-то потенціал аматорської поезії новгород-сіверців потужний! І у неї вже є власна історія та авторитети. Тож учні, студентська молодь та дорослі представники Козацького краю, яких вийшло на люди аж 15 осіб, прагнули засвідчити перед шанувальниками хист римування, декламування та, що є найважливішим - бажання переконати присутніх у своїй щирій любові до поезії. А віднедавна - і до УКРАЇНИ!
Звичайно, що автори, як і їхні поезії - різні. А різноплановість жанрів та тематика творів роблять читання привабливими і не втомлюючими навіть за червневої спеки. По-особливому звучала тема Майдану, російсько-української війни та громадянська лірика. Вдало додали шарму поетичному заходу виконанням попурі з

креативних творів народної та популярної  національної музики скрипалі з музичної школи під орудою керівниці ансамблю «Мелодика» Надії Школьної та директорки закладу Людмили Бунак. Гадаю, вийшло красиво!


А у міському парку ім. Тараса Шевченка скарби талантів Сіверщини просто Неба вкотре відкривалися на виставці виробів народних умільців міста та району. Щільно зайняті столами зі стендами паркові алеї та зелені галявини, пропонували на оглядини містян сотні авторських робіт з мистецтва та ремесел. Живопис,

різьб’ярство, бісероплетіння, писанкарство, лозоплетіння, вишивка, лялька-мотанка, гончарство, художнє ковальство… А ще - продукти домашнього виробництва від бджолярів, м’ясників, кулінарів, пекарів, рибалок… Пропонуються і горілчані напої. Вони - ексклюзивні, у вигляді настоянок з використанням народних рецептів.
Одним словом, для пересічного обивателя, навченого телевізією любити заходи подібного штибу, відповідні свята додають порцію драйву. Тим більше, коли пропонуються наїдки з напоями! Ось публіка і не лінується, зранку, відірвавшись від дивану, поспішати засвідчити свою присутність у галасливій юрбі.
Є можливість і людям творчим та інтелектуальним відчути вправність сіверських митців. Тим більше, що чимало виробів високої якості пропонують глядачеві учнівські та вчительські колективи місцевих шкіл, дитячих садочків та позашкільних закладів, у яких традиційно зосереджується головний арсенал талантів та майстерності. Зустрічаємо людей із Сіверської округи, котра віддавна була наближеною до сотенного, повітового та губернського Новгорода-Сіверського. З Коропщини, Шосткінщини, Середино-Будщини, Семенівщини… Наші гості привезли у місто Володимира Великого над Десною чимало цікавинок. Щось - вперще, а є й традиційні товари та вироби, які знаходять прихильників у середовищі місцевих споживачів.
Останніми роками, окрім пропозицій від народних умільців, моднячим стає ласування шашликами та смажною картоплею. Наливають гарну медовуху та вина з домашнього врожаю ягід,

яблук чи винограду. Смажиться м'ясо. Воно вартує 25 гривень за 100 грамів! Та ціна для кількох сотень новгород-сіверців, прийшовших у парк за «зрєліщєм», здається, стає цілком підйомною, оскільки дядько, який чаклує над мангалом, ледь встигає подавати у пластикових тарілочках кусені м’яса з шумпурів. Навіть черга утворюється, така забута після розвалу Союзу. Заїзжі вмільці пропонують швидкий портрет олівцем, фотографування з героями-«покімонами», у яких вирядилися дівчата, що пускають за вітром величезні мильні бульбашки. Бачимо акторів - «живих»

ляльок з Чернігівського театру ім. О. Довженка. А доріжками парку бігають хлопчаки з оберемками «солодкої» вати.
Звичайно, подібні заходи є перевіреною складовою піару чиновників області та району. Сцена, куценька офіційна промова -і ти помічений електоратом! Тим більше, що подібні акції продовжують виконувати функції зручного чинника відволікання соціально знедолених мешканців економічно занедбаного краю від усвідомлення життєвих негараздів. Мабуть, пам’ятаєте - «хліба та видовищ!»
На жаль, ми знаходимось ще на далекій відстані від часу, коли подібні сценарії не становитимуть в центр уваги присутність влади, або таких достойників помічатимемо «без краваток». Наразі без офіциозу - зась! Як і не бажаємо позбутися народженої за часів «кучмізму» звички «барського обходу» виставки чисельною компанією чиновників, про що оголошується народу у гучномовець! Здається, це ганьба, принизливість та хуторянство, у купі з рабським та совковим жестом?


А ось по-справжньому що тішить, так це відсутність на «Нетлінному Слові» третій рік поспіль згадки про «брацкіє корні трьох народав» та мовчання московитів. Бо нема потужних колись делегацій «рускава міра», повчаючих нас, як на «правильній» російській мові вивчати староукраїнське «Слово о полку Ігоревім»!?! От тільки прикро, що місцевим владним діячам не вистачає сміливості, історичних знань та політичної волі розвинути погляд на виразні події життєпису міста далі доби «Слова о полку Ігоревім». І не носитися з однією темою як з «писаною торбою»! Адже комплекс обмеженості у виразних подіях та датах – це не для нашого Новгорода-Сіверського. Тим більше, коли у людей, не вельми зосереджених на темі старовинної пам’ятки літератури, формується нерозуміння найбагатших за змістом всіх наступних періодів історії Новгорода-Сіверського. Серед яких і найвиразніші 17-18 століття з Магдебурзьким правом та Козацькою добою! Мабуть тому і на так званому святі ми знов не побачили жодного вченого з гурту дослідників археології та історії міста, літераторів з ім’ям, як то Раїси Іванченко, котра, як вірна дочка Сіверської землі, чимало уваги надала древньому Новгороду-Сіверському.
Звичайно, зробити свято для маленького містечка на підгрунті лишень одного літературного твору - справа досить складна.Та й навряд чи є потрібною, особливо коли так дорого вартують подібні видовища? Тим більше, і про це нам теж добре відомо, що започатковуючи подібне «святкування» у 2010 році, організатори зовсім не переймалися потребою історичного виховання мешканців містечка на Десні. Провідним було - ширення «рускава міра»!
Та час принизливого поклоніння московитам минув. І коли ми хочемо названий захід побачити позбавленим типової «совковості, та ознак планового пункту дій влади та зручного майданчика для піару, варто зрозуміти час, у якому ми живемо, а разом і шлях подальшого нашого походу у майбутнє. А ще - усвідомити всю велич історії українського міста, в якому названа подія – поява на світ Божий легендарного «Слова о полку Ігоревім» - то лишень маленький фрагмент на тлі тисячолітнього життя з низкою подій, імен, перемог та поразок, миру та війни, розквіту та запустіння, героїзму та зради.

 

Категорія: Життя мого міста | Переглядів: 296 | Додав: Valery | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar