Головна » 2016 » Серпень » 28 » КУДИ ДИВИТЬСЯ БОГДАН
19:05
КУДИ ДИВИТЬСЯ БОГДАН

                    Куди дивиться Богдан

Як і у багатьох історичних містах та селищах України пам’ятник Богдану Хмельницькому є й у Новгороді-Сіверському. Можливо, він схожий на інші? Так, створювався ж у совєцьку епоху, коли подібність образів у монументальній архітектурі не було чимось сором’язливим. У всякому разі автори «не червоніли» і їх не гризло сумління. От тільки значення новгород-сіверського Богдана для місцевого люду є куди важливішим за скульптурні творіння великому державному діячеві інших закутків України!


У містечку над Десною «цементовий» полководець уособлює «місце», з яким національно-свідома частина громади ідентифікує величні події Козацької історії. Тим більше, що інших, за виключенням Івана Богуна, місцева влада за 25 років постсовкової волі так і не визнала! Про Мазепу взагалі мовчать, набравши у рота води. Був варіянт увічнити ім’я одного з найбільших меценатів у Сіверському краї – ні, не ризикнули навіть вулицю нарікти на честь Івана Степановича! Тому на Хмельницького покладене завдання витримувати навантаження єдиного відомого козацького діяча. І народ звикає ходити «до Богдана». Влада ж пішла, то можна й пересічним містянам підходити до Гетьмана. Нехай обережно, але йдуть. Чиновники перші кроки зробили сюди після Помаранчевої революції. Тим більше, що до «вєчнава агня» слуги народу й без того разів 6 на рік покладають квіти, вбачаючи у цім символі функції універсального «тотема» на всі випадки життя.


На жаль, у середмісті столиці Козацької сотні 17 ст. інших пам’ятників, знаків, стел чи символів, які б нагадували про УКРАЇНСЬКІ події і які наразі важко повертаються до вітчизняного життєпису - не існує! За 25 років не встигли побудувати жодного!
Між іншім, за інформацією Вікіпедії «на 1990 рік на Чернігівщині було 5 пам'ятників Богдану Хмельницькому - в обласному центрі місті Чернігові, містах-райцентрах Бахмачі, Борзні та Новгород-Сіверському, а також у селищі Олишівці Чернігівського району. Відтоді, додався пам'ятник у Ніжині (1993)»


Новгород-Сіверський пам’ятник з’явився у 1961 році. Монументальна споруда у найпівнічнішому райцентрі продовжила набір комплексних заходів партсовєцької номенклатури з впровадження в Україні символів так званого «возз’єднання України з Росією 1654 року»! Тож від 1954 року скульптурні зображення головного модератора потужної війни українців за звільнення від польського володарювання встановлювалися повсюдно.

Невипадково джерела, які мають відношення до теми монументального мистецтва, допускають, що зразки з образом «батьки Хмеля», за кількістю виготовлених, йдуть одразу після пам’ятників Тарасу Шевченку! Ось так і набув Богдан Хмельницький у камені та бронзі за совєцької доби небувалої популярності, хоча перші роботи з образом вождя Національної війни 17 століття з’явилися ще під кінець 19 століття. Просто комуно-більшовицькій владі було зручно маніпулювати свідомістю українців у контексті сприйняття окремих епізодів вітчизняної історії на прикладах Середньовіччя. Богдана Хмельницького колоніяльною адміністрацією Кремля і було обрано головним претендентом до списку «правильних» з гурту українських гетьманів. Комуністичним кураторам з Московії вдалось «підігнати» особистість фундатора Гетьманщини під вимоги гасла «на вєчниє врємєна с Расієй!», сам «образ» полководця зробити зручним для ідеологічної роботи з українцями. Бо відповідав Богдан «споконвічному єднанню з великим російським народом». Одним словом – з’явились на постаментах по Україні сотні пам’ятників. Стоять вони і досі. Інша справа, що після проголошення Незалежності ми уважніше розглядаємо події рідної історії, особливо ті сторінки, які густо вкриті нахабною брехнею та фальсифікацією. Тим більше, що з Богданом Хмельницьким кремлівські ідеологи наплодили стільки брехні, що нею, неначе брудним пилом, вкрито чимало сторінок вітчизняної історії. Вони ж, від царів-імператорів і до генсеків без зупину творили неіснуючі сюжети власного московитського виробу, спотворюючи, а то й принципово руйнуючи, засади прадавнього українського життєпису. Але бачив Бог!


Споглядаємо на Богдана Хмельницького. Він дивиться на нас із висоти. Не оминаємо найважливішої деталі - гетьманської булави! Знаходимо безглуздість направленості символа державності у руках полководця зовсім не до гостей наших. Свідомі українці кажуть, що найчастіше гетьман вітав напрямком булави Московію. Розуміємо, що «неукраїнський» жест очільника Козаччини був визначений примусовим виконанням скульпторами ідеологічного замовлення колоніальної влади. Невипадково, наприкінці 80-х років 20 століття, коли боротьба за відновлення Незалежності увійшла у заключну стадію, вимоги патріотів до місцевої влади щодо «розвертання Богданів» від Московії набули актуальності по країні! Потребу виправлення історичної помилки чи не першими озвучили «рухівці» Чернігова? Тим більше, що під пам’ятником Богдану Хмельницькому вони збиралися на перші протестні акції, а так і «напрямок погляду» державника з булавою викликав образу. На жаль, на 25 років все залишилось на місці. І ось нещодавно заговорили про реконструкцію парку Б. Хмельницького в обласному центрі. Тож, мабуть, проблема «розвертання» полководця Козацької доби цього разу успішно розв’яжеться?


Можливо колись і у Новгороді-Сіверському за обранням патріотичної влади, сповідуючої національну свідомість, навколо пам’ятника буде достойно облаштовано місцину. Попрацюють розумні архітектори, використавши передові ідеї перетворення простору на культовий оберег Новгорода-Сіверського, а український гетьман так само «змінить» напрямок погляду? Щоб гостей, які рухатимуться до середмістя вулицею Тараса Шевченка від Києва-Чернігова - він зустрічатиме першим! Ось тоді ми остаточно підемо геть від «імперії зла», яка принесла стільки горя українцям, своїм шляхом, а «гетьманьська булава», котрою полководець громив ворогів, ніколи більше не вітатиме агресора. Слава Україні!

 

Категорія: Життя мого міста | Переглядів: 405 | Додав: Valery | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar