Головна » 2015 » Вересень » 4 » ІМЕНИНИ НОВГОРОД-СІВЕРСЬКОГО МУЗЕЮ
14:28
ІМЕНИНИ НОВГОРОД-СІВЕРСЬКОГО МУЗЕЮ

Іменини Новгород-Сіверського музею

У Новгороді-Сіверському відбулися урочисті заходи з нагоди 95-х роковин створення у райцентрі Краєзнавчого музею. Наразі установа носить більш поважніше найменування. Вас приймає Новгород-Сіверський історико-культурний музей-заповідник "Слова о полку Ігоревім"! Тож, створеному у вересні 1990-го закладу, про що й згадували у контексті вітань, виповнилось 25 років! Ну, а коли обидва ювілеї в одну хату, то тема справді виглядала цікавою й креативною! Тим більше, що епоха Русі у Новгороді-Сіверському, здається, представлена найбільш об’ємно та об’єктивно, коли говорити про літописні джерела та археологічний вантаж останніх ста років. Інша справа, держава, діями високих чиновників та уповноважених представників на місці так і не навчилась за чверть століття турбуватися про національне надбання. Ось тут дійсно, не все гаразд. Та наразі - приємне, про ювілей.

Зібрання, у якому взяли участь керівники району та міста, працівники освіти, культури та ветерани музейної справи, приймала читальна зала Центральної районної бібліотеки. Гостеве вітання мав письменник та дослідник "Слова..." Юрій Сбітнєв та художник Володимир Половець. Серед обговорених питань увагу привернула тема необхідності розширення площ музею під експозиції та відшукання можливостей виділення приміщення під картинну галерею. Адже, за словами Миколи Сугоняки, на пристойне зберігання очікують 1,5 тисячі робіт художників, ілюстраторів, графиків…

Автором цих рядків озвучувалось зостереження щодо необхідності збереження цілісності комплексу. А ще - уваги до УКРАЇНСЬКОГО чинника у подальшій роботі установи. Як і необхідності встановлення справедливості щодо відновлення на правах філії заповідника зруйнованого багато років тому паскудними негідниками музею у школі-інтернаті ім.Ушинського, яку тимчасово чомусь, називають «державною гімназією»? Було почуто, дасть Бог, про необхідність передачі у підпорядкування музею колись нахабно забраного приміщення Бурси на території Спасо-Преображенського монастиря? Тепер ним керує московська церква, що належить Кірілу.Чому, важко сказати? Тим більше, що 250 років приміщення виконувало освітньо-культурологічні функції. Сьогодні ж воно позбавлене УКРАЇНСЬКОГО змісту й призначення.

          

           

Вітали ветеранів музейної справи. Володимира Балабу я пам’ятаю з 1980-го. Він на світлині. Того року ми - студенти Чернігівського істфаку копали. Археологами звалися. Десятки чи сотні кубів грунту перекинули на Замковій горі Новгорода. Найбільш серйозно й потужно за весь час дослідження підземних «скарбів» історії райцентру. І це - істина. Бо дякуючи нашим відкриттям і було встановлено 1000-літній вік містечка.

Того літа юні мрійники разом з аспірантами різних академічних установ виявили залишки 10-метрового валу, сліди від чималенької "медуші" (у нашому розумінні княжий льох) із залишками середземноморських амфор, печатку одного з князів, писало, багато металевого добра та безліч іншого археологічного «краму» з переліку номенклатури, яка дозволила ідентифікувати півторагектарне плато над Десною автентичною резиденцію удільного княжого "городка" Ольговичів. Це вже за 30 років опісля там копають залишки того, що за нашими слідами перевернули та знищили «райкомівські» бульдозери!? У такий авантюрний спосіб наводячи лад на просторі, змішуючи епохи та століття культурного шару княжого міста. Мабуть такого захотіла московія?

Словом, урочистості видалися скромними, але конкретними. Чули обурення про неприїзд на запрошення обласних чиновників від культури. Хоча, здається, навіть дорогі квитки сьогодні мають слугувати виправданням? Разом з тим, нам - своє робить! Слава Україні! Героям Слава! Слава Нації! Смерть ворогам!

Категорія: Життя мого міста | Переглядів: 150 | Додав: Valery | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar